Beacony od jakiegoś czasu cieszą się coraz większą popularnością. Zaczynają się pojawiać w sklepach, muzeach, galeriach czy portach lotniczych, ale też zaczął z nich korzystać także przemysł. Zasada ich działania jest stosunkowo prosta, choć są urządzeniami zaawansowanymi technologicznie. Jak zatem dokładnie one działają, i jak je można wykorzystać w praktyce?
Beaony – czym są
Sama koncepcja beaconów narodziła się całkiem niedawno, bo w roku 2013. Urządzenia te potrafią nadawać i odbierać sygnały radiowe, łącząc się z urządzeniami mobilnymi za pomocą technologii Bluetooth. Zamyka się je w obudowach, które zależnie od zastosowania mogą być wodoodporne lub nie. Każdy ze znanych producentów posiada własną, unikalną stylistykę obudów, dzięki czemu od razu można poznać jego produkty. Wielkość urządzeń jest też zróżnicowana, zależy przede wszystkim od zastosowania i mocy. Najmniejsze urządzenia są niewiele większe od małej monety, a największe mają kilka centymetrów średnicy. Duże znaczenie zarówno na wielkość jak i moc ma wpływ bateria, która z reguły pozwala na kilka miesięcy do nawet kilku lat nieprzerwanej pracy. Jak się okazuje, na światowym rynku beaconów dużą rolę odgrywa kilka firm z Polski, a ich technologie wyznaczają kierunek rozwoju całej branży. Która jak się okazuje, całkiem dobrze się trzyma. Po pierwszym okresie entuzjazmu wielu wieszczyło upadek beaconów, ale one cały czas się jednak rozwijają, w coraz bardziej dojrzałych zastosowaniach.
Technologie wykorzystywane w beaconach
Podstawą działania beaconów jest technologia bluetooth 4.0. To właśnie ona zapewnia wysoki poziom sygnału przy stosunkowo niskim zużyciu energii. Dzięki temu beacony są w stanie wysyłać swój identyfikator na odległość nawet kilkudziesięciu metrów, i na takim obszarze będzie on możliwy do wyłapania przez urządzenia mobilne. Bo same beacony bez odpowiedniej aplikacji byłyby tylko technologiczną ciekawostką, dopiero system zarządzający nimi zapewnia odpowiednią funkcjonalność. W przypadku bardziej złożonych projektów tworzone są dedykowane, rozbudowane bazy danych, które mają dodatkowo możliwość szerokiego analizowania zebranych z urządzeń mobilnych informacji
Zastosowanie beaconów
Beacony mają coraz szersze zastosowanie, i zaczyna z nich korzystać coraz więcej branż. Na początku myślano przede wszystkim o handlu, ale pojawiają się coraz to nowe pomysły na ich użycie.
Nawigacja
Sieć beaconów w pomieszczeniach może dokładnie lokalizować poszczególne osoby i za pomocą aplikacji kierować ich dalszymi krokami. To przydaje się chociażby w centrach handlowych, gdzie można nawigować w kierunku wybranych działów lub miejsc zawierających promowane produkty. Takie rozwiązanie świetnie się też sprawdza na różnego rodzaju dworcach, stacjach metra czy lotniskach.
Śledzenie obiektów
Beacony umożliwiają w czasie rzeczywistym śledzenie położenia przedmiotów, które są nimi otagowane. Z tego rozwiązania coraz powszechniej korzysta przemysł, do lokalizacji położenia palet czy urządzeń, ale też i handel ( wózki, koszyki sklepowe ). Ciekawą możliwością jest monitorowanie odległości i alarmowanie o jej przekroczeniu, na przykład przez dzieci wyposażone w specjalne opaski.
Interaktywne zwiedzanie
Nadajniki beacon mogą być też instalowane w muzeach i galeriach przy eksponatach. Wtedy zbliżając się do takiego miejsca można otrzymać w aplikacji informacje o szczegółach związanych z danym przedmiotem.
Monitorowanie miejsc parkingowych
Beacony to także świetne rozwiązanie do nowoczesnych parkingów. Pozwalają na bieżąco monitorować dostępność wolnych miejsc, ale też i wygodnie opłacać za miejsce postojowe za pomocą aplikacji na telefonie.
Monitorowanie placówek medycznych
Kolejne zastosowanie związane z monitorowaniem położenia obiektów. W szpitalach i przychodniach można za ich pomocą mieć wiedzę na temat tego, gdzie znajduje się sprzęt medyczny, ale też i pacjenci. W przypadku tych ostatnich aplikacja powiązana z beaconami może im pomóc w poruszaniu się po obiekcie