Prowadzenie biznesu we współczesnym świecie wymaga szybkiego i dynamicznego działania. Zbyt wolne reagowanie na zmiany może spowodować odpływ klientów i przejęcie ich przez konkurencję, a tym samym wypadnięcie z rynku. Historia zna wiele przykładów firm, które z bycia liderem w branży w krótki okresie czasu całkowicie upadały, właśnie z powodu błędnych lub nie podjętych decyzji biznesowych. Jednak nie każdy przedsiębiorca posiada dostateczną wiedzę i doświadczenie, żeby takie decyzje podejmować, szczególnie pod presją czasu. I w takiej sytuacji pomocą mogą przyjść profesjonalni doradcy, służąc swoimi umiejętnościami w pokierowaniu biznesu we właściwą stronę.
Doradztwo biznesowe – na czym polega
Sektor doradztwa biznesowego bardzo dynamicznie się rozwija, jest to wynikiem zmian na rynku, które nastąpiły w ostatnich latach. Coraz nowocześniejsze rozwiązania technologiczne, idąca za tym duża konkurencja, a także zmiany w potrzebach klientów sprawiły, że kluczowe się stało szybkie i sprawne podejmowanie decyzji. Firmy świadczące usługi doradcze mają wieloletnie, praktyczne doświadczenie, którym dzielą się z przedsiębiorcami potrzebujący takiej pomocy. Usługi doradcze mają przede wszystkim na celu wdrożenie nowych rozwiązań czy też zmianę procesów w taki sposób, żeby się to przełożyło na wymierne korzyści. Przede wszystkim finansowe, ale nie tylko, bo równie ważna jest kwestia zbudowania wizerunku czy zwiększenia lojalności klientów. Usługami doradczymi można objąć praktycznie wszystkie obszary związane z prowadzoną działalnością, począwszy od finansów, poprzez zarządzanie procesami czy opracowanie nowych kampanii reklamowych, a kończąc na wdrożeniach zaawansowanych rozwiązań informatycznych.
Jakie korzyści płyną z doradztwa
Ciężko jednoznacznie powiedzieć, jakie dana firma osiągnie korzyści z doradztwa, bo w każdym przypadku będą one inne. Dodatkowo niektóre będą widoczne od razu, jak na przykład przy nowej kampanii reklamowej, a inne na początku wygenerują duże koszty, żeby w perspektywie kilku lat dopiero zaczęły być widoczne zalety nowego systemu ERP. Niemniej można się pokusić o krótkie opisanie tych, które najczęściej są oczekiwane.
- Ograniczenie kosztów i zwiększenie zysków
Podstawowa korzyść, jakiej spodziewa się chyba każdy przedsiębiorca decydujący się na takie usługi. Najczęściej wdrożenie zasugerowanych zmian szybko skutkuje podniesieniem przychodów i mniejszymi kosztami prowadzenia działalności.
- Poprawa jakości pracy
Lepsza jakość pracy to większe zadowolenie pracowników. A to z kolei przekłada się na poprawę wydajności, lojalność i przede wszystkim ograniczenie rotacji ( a tym samym mniejsze koszty związane z brakiem kadry czy koniecznością szkolenia nowej )
- Zwiększenie satysfakcji klientów
Usprawnienie czy zmiana działań w firmie bardzo często przekłada się na relacje z klientami. Jeśli te działania pójdą w dobrą stronę, to i zadowolenie klientów powinno się zwiększyć.
- Zwiększenie konkurencyjności firmy
Aby być konkurencyjnym na rynku, nie można sobie pozwolić nawet na chwilę nieuwagi. Doradztwo w tym zakresie to gwarancja tego, że dana firma zwiększy swoją konkurencyjność na rynku i będzie miała potencjał na pozyskiwanie nowych klientów.
- Optymalizacja procesów w firmie
W praktyce każdy proces w firmie można usprawnić, przyspieszyć i zmniejszyć potrzebne w nim zasoby. Kompleksowa poprawa najważniejszych procesów to niższe koszty i wydajniejsza praca, tyle że ktoś musi wszystko przeanalizować i powiedzieć, co i jak zrobić.
Kiedy warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa
Usługi doradcze mogą być realizowane w dowolnym momencie, nie ma ściśle określonych zasad, kiedy należy po nie sięgać. Niemniej są sytuacje, które wręcz wymagają tego, żeby się skonsultować ze specjalistami, i wdrożyć zalecenia otrzymane od nich. Doradztwo będzie szczególnie przydatne w następujących przypadkach:
- Otwieranie nowej firmy
To, że ktoś ma pomysł na biznes i środki na jego finansowanie nie oznacza wcale, że wszystko mu się powiedzie. Konsultacja ze specjalistami pomoże wybrać odpowiedni kierunek rozwoju, a w wielu przypadkach uchroni od straty pieniędzy przez nietrafione inwestycje.
- Reorganizacja pracy w firmie
Wdrożenie nowych procesów czy zmiany organizacyjne to sytuacje, kiedy pomoc kogoś z zewnątrz jest nieoceniona. Kto bez niepotrzebnych emocji i uprzedzeń na nowo zaplanuje, jak wszystko ma funkcjonować w poszczególnych obszarach.
- Podjęcie ważnej decyzji finansowej czy inwestycyjnej
Właściciele firm nie zawsze mają wystarczającą wiedzę, żeby skutecznie ocenić ryzyko z podejmowanymi działaniami finansowymi czy inwestycyjnymi. Konsultacje z niezależnymi ekspertami są bardzo dobrą praktyką, pozwalającą podjąć odpowiednią decyzję.