sobota, 20 lipca, 2024
No menu items!

Dlaczego kryptowaluty stały się tak popularne

Musisz przeczytać

Kilkanaście lat temu mało kto słyszał o kryptowalutach, interesowali się nimi jedynie technologiczni zapaleńcy. Nie przypuszczano wtedy, że nie upłynie dużo czasu, jak staną się one jednym z najbardziej rozchwytywanych środków inwestycyjnych, zaliczając spektakularne wzrosty kursów. Co więcej, poza bitcoinem, który był tak naprawdę pierwszą tego typu walutą, obecnie na rynku jest ich obecnych co najmniej kilka tysięcy, różnią się między sobą między innymi technologią i wyceną. Skąd się zatem wziął fenomen tego rozwiązania i czemu kryptowaluty cieszą się obecnie tak dużą popularnością?

Czym są kryptowaluty

Szukając odpowiedzi na te pytania przede wszystkim należy przedstawić, czym tak naprawdę kryptowaluty są. Mimo że są kojarzone z walutami, to nie mają swojego fizycznego odpowiednika. Istnieją dzięki technologi tak zwanych blokchain, czyli bloków z zapisanymi informacjami, które tworzą łańcuchy danych. Ilość tych bloków jest odgórnie ustalona przez twórców algorytmu, a do ich wygenerowania trzeba przeprowadzać skomplikowane obliczenia matematyczne. Obecnie wykorzystuje się do tego celu specjalne centra obliczeniowe, z których niektóre potrafią zużywać tyle prądu, co małe miasteczka. Wykorzystanie takiej technologi daje kryptowalutom najważniejsze ich cechy, to znaczy niezależność od jakiejkolwiek instytucji finansowej czy banku. Także pełną anonimowość, bo przy realizacji transakcji nie trzeba się ujawniać, ale też i ryzyko, że zagubienie lub zniszczenie nośnika z tym wirtualnym pieniądzem spowoduje jego całkowitą utratę.

Dlaczego kryptowaluty są tak popularne

Popularność kryptowalut bierze się z kilku rzeczy, choć trzeba pamiętać o tym, że inwestowanie w nie jest obarczone pewnym ryzykiem. Bo jak pojawiają się naprawdę wysokie wzrosty kursów, tak raz na jakiś czas także mocne tąpnięcia. Jednak w długoterminowej perspektywie wszystko wskazuje na to, że kryptowaluty będą się umacniać, jeszcze bardziej rozwinie się rynek inwestycyjny, ale też i wykorzystanie w transakcjach finansowych.

Dostępność dla każdego

Kryptowaluty są powszechnie dostępne, ich rynek w większości krajów nie jest poddany jakimś specjalnym regulacjom, dlatego na inwestycję w nie może sobie pozwolić praktycznie każdy, kto dysponuje jakimś kapitałem. Dodatkowo nie wymaga specjalistycznej wiedzy, jak ma to miejsce na przykład w przypadku akcji, a same mechanizmy rządzące tym rynkiem są znacznie mniej skomplikowane, niż w przypadku tradycyjnych inwestycji finansowych.

Łatwość zakupu

Żeby kupić kryptowaluty trzeba oczywiście posiadać na nie odpowiednie środku, ale sam zakup nie powinien być dla nikogo żadnym problemem. Na rynku istnieje wiele giełd kryptowalut, rejestracja w nich konta zajmuje naprawdę niedużo czasu, i to z reguły wystarczy żeby stać się właścicielem wirtualnych pieniędzy. Co więcej, taka inwestycja nie jest w żaden sposób ograniczana minimalnymi kwotami. Wirtualne pieniądze można kupować w ilości takiej, na jakie ktoś posiada środki, bez żadnego progu wejścia. Dużą popularnością inwestorów cieszą się nowo tworzone kryptowaluty, na początku mają one bowiem niskie kursy, ale jednocześnie duży potencjał wzrostu.

Anonimowość

Ponieważ kryptowaluty nie są powiązane z żadnymi instytucjami, to też są produktem finansowym o wysokiej anonimowości. Dotyczy to zarówno samego ich posiadania, jak też przeprowadzanych transakcji. Odpowiednie algorytmy dbają o to, żeby nie dało się fałszować bloków, niemniej wyśledzenie ich właścicieli jest praktycznie niemożliwe. Z anonimowości tej niestety coraz częściej korzystają przestępcy, bowiem kryptowaluty są idealnym rozwiązaniem na ukrycie swojego majątku.

Możliwość szybkiego zarobku

Ostatnie lata to okres spektakularnych wzrostów kursów większości kryptowalut, kursy niektórych z nich skoczyły nawet o kilka tysięcy procent. Dlatego odpowiednio podchodząc do inwestowania można łatwo i szybko zarobić na nich naprawdę sporo pieniędzy. Oczywiście trzeba dobrze wybierać momenty zakupu i sprzedaży, ale też i mieć świadomość tego, że jednak przy takiej inwestycji jest pewne ryzyko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W dzisiejszych czasach wiele danych przechowujemy w chmurze. Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie niosą za sobą...

Więcej podobnych