czwartek, 5 grudnia, 2024
No menu items!

Jak samemu położyć gładź na ścianie

Musisz przeczytać

Idealnie proste i gładkie ściany bardzo efektownie się prezentują, szczególnie pomalowane na jakiś ciekawy kolor. Są one możliwe do wykonania dzięki gładziom, które są obecnie powszechnie wykorzystywane przy wykończeniu wnętrz. Dzięki użyciu tego materiału można osiągnąć naprawdę spektakularne efekty, i co najciekawsze, taką gładź może położyć praktycznie każdy. Oczywiście trzeba się do tego odpowiednio przygotować, skompletować niezbędne wyposażenie i zdobyć odpowiednią wiedzę. Przy ostatnim etapie prac będzie się też mocno pyliło, więc odpowiednie zabezpieczenie reszty mieszkania to konieczność. Niemniej przy odrobinie wysiłku można uzyskać naprawdę dobre rezultaty, a jak to po kolei wykonać przedstawione jest w dalszej części poradnika.

Gładź szpachlowa – co to jest i do czego służy

Gładzie szpachlowe występują w wielu różnych odmianach, począwszy od gipsowych i wapiennych, a kończąc na polimerowych. Jednak bez względu na materiał ich charakterystyczną cechą jest bardzo drobne uziarnienie, dzięki czemu można uzyskać szczelną i gładszą strukturę. Gładzie są używane jako ostateczne wykończenie, dlatego też nie da się nimi wypełniać zbyt dużych ubytków czy nierówności. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się gładzie polimerowe, dobrze się one rozprowadzają, są łatwe do szlifowania i dają idealnie gładką powierzchnię.

Etapy kładzenia gładzi

Samodzielne kładzenie gładzi nie jest trudnym zadaniem, ale trzeba zachować odpowiednią kolejność prac, i przede wszystkim robić je zgodnie z zasadami. Każde niedopatrzenie może się bowiem skończyć jakimiś nierównościami, które skutecznie zepsują końcowy efekt. Poniżej przedstawiamy, jak zabrać się za prace i o czym należy przy nich pamiętać.

  1. Skompletowanie narzędzi i materiałów

Pierwszym etapem powinno być skompletowanie niezbędnych narzędzi i materiałów. Jeśli chodzi o narzędzia, to będzie potrzebna kielnia lub paca, szpachelki, papier ścierny, szlifierka do gipsu i odkurzacz. Te dwa ostatnie urządzenia najlepiej będzie pożyczyć w wypożyczalni sprzętu budowlanego, bo nie bardzo jest sens kupować do jednorazowej pracy. Trzeba się też wybrać po gips do wyrównania ścian, grunt oraz samą gładź.

  1. Przygotowanie ściany

Przed przystąpieniem do prac należy dokładnie przygotować ściany. W tym celu demontuje się wszystkie wyłączniki, usuwa kołki rozporowe i inne niepotrzebne elementy. Jeśli stara powłoka nie trzyma się dobrze, to koniecznie trzeba ją dokładnie zeskrobać. Kolejnym krokiem będzie oczyszczenie z pyłu i kurzu, a jeśli trzeba, to dokładne umycie i odtłuszczenie. Na koniec ściany i sufit pokrywa się preparatem gruntującym, którego głównym zadaniem jest wyrównanie chłonności podłoża. Tego etapu nie można pominąć, bo może się to skończyć późniejszym pękaniem powłok.

  1. Gipsowanie

Po wyschnięciu gruntu można przystąpić do wyrównywania większych nierówności, wykończenia narożników i miejsc styku ościeżnic czy okien, a także pozbycia się rys i pęknięć. Jeśli nierówności będą duże, to gipsowanie należy wykonać na kilka razy, w warstwach o grubości maksymalnie kilku milimetrów. Po wstępnym wyrównaniu należy na koniec nałożyć jeszcze warstwę wykańczającą, na którą będzie nakłada gładź.

  1. Nakładanie gładzi

Samą gładź można nakładać na dwa sposoby, za pomocą szpachli albo wałka. Przy mniejszym doświadczeniu albo dużych ścianach lepiej sprawdzi się wałek, tyle że trzeba będzie w niego dodatkowo zainwestować. Bez względu na metodę ważne jest, żeby położna warstwa była jak najrówniejsza, a jednocześnie nie grubsza niż 3 mm

  1. Szlifowanie

Po wyschnięciu położone gładzi czas na ostateczne wykończenie, czyli szlifowanie. Etap ten jest mocno brudzący, dlatego wspomniany wcześniej odkurzacz to konieczność. Przy pomocy szlifierki należy dokładnie wygładzić powierzchnię i usunąć wszystkie rysy i inne nierówności. Przy szlifowaniu trzeba bardzo uważać żeby nie robić tego zbyt mocno, bo wtedy powstaną niechciane zagłębienia, które później trzeba będzie w jakiś sposób eliminować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W dzisiejszych czasach wiele danych przechowujemy w chmurze. Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie niosą za sobą...

Więcej podobnych