piątek, 4 października, 2024
No menu items!

Jak wybrać płytki do łazienki

Musisz przeczytać

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, ale jej remont jest zawsze dużym wyzwaniem. I nie chodzi tylko o same koszty, choć te niestety wcale niskie nie będą, ale też o wybór całego wyposażenia. Szczególnie dużym wyzwaniem jest dla wielu właścicieli wybór płytek. Na rynku jest ich tak duża różnorodność, zarówno jeśli chodzi o rozmiary, jak również wzory i kolory, że znalezienie idealnego połączenia to niekiedy kilka miesięcy szukania. Ale przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, żeby na koniec nie okazało się, że ostateczny rezultat jest daleki od oczekiwanego. Poniżej zostały przedstawione najważniejsze aspekty, o których należy pomyśleć przy szukaniu, być może pomogą one komuś w podjęciu dobrej decyzji

Dlaczego płytki w łazience to idealne rozwiązanie

Płytki w łazienkach to obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie, ze względu na liczne zalety. Przede wszystkim doskonale one chronią pomieszczenie przed wodą, a tej trudno żeby w łazience nie było w dużej ilości. Zarówno same płytki jak i fugi powinny całkowicie chronić przed przeciekaniem, dlatego raczej nie powinno zagrozić zalanie sąsiada z dołu czy z boku. Kolejną ich zaletą jest elegancki, efektowny wygląd, który będzie się utrzymywał przez długie lata. Kolor płytek nie zmienia się bowiem wraz z upływem czasu, więc nie trzeba ich odświeżać. Ważna jest też kwestia utrzymania w czystości – bardzo łatwo się je zmywa i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

  1. Jak dobrze wybrać płytki

Małe czy duże, jednolite kolorystycznie czy kontrastowe? To tylko niektóre pytania, jakie sobie zadają osoby wybierające płytki do łazienki. Na co zatem zwracać uwagę, żeby nie musieć planować kolejnego remontu, zanim pierwszy się dobrze nie skończył?

  1. Kolor

Nie jednej odpowiedzi na to, jak dobrać kolory płytek do łazienki. Przede wszystkim muszą się one podobać właścicielowi, ale jest kilka ogólnych zasad, które mogą być przydatne przy wyborze. Jasne ściany odbijają światło, sprawiając wrażenie większej przestrzeni, dlatego też są dobrym rozwiązaniem do mniejszych pomieszczeń. Ciemna kolorystyka zalecana jest do łazienek większych, ale też urządzanych w nowoczesnym stylu. Bardzo ciekawie wyglądają kontrastowe połączenia kolorów. Czy to w postaci podłoga/ściany, czy też wybrane fragmenty pomieszczenia. Dobrze jest wtedy wybierać płytki z jednej kolekcji, wtedy będzie się mieć gwarancję, że spasują do siebie wizualnie.

  1. Rozmiar

Podobnie jak w przypadku kolorów, rozmiar płytek w dużej mierze powinien być uzależniony od wielkości pomieszczenia. Tak modne obecnie duże, prostokątne wzory w małych łazienkach po prostu się nie sprawdzą, w nich znacznie lepiej postawić na klasyczne rozmiary. Ale w dużych można już trochę zaszaleć, a obecnie producenci dają ku temu naprawdę dużo możliwości. Przy dużych płytkach jest też mniejsza liczba fug, co przekłada się na ich czyszczenie i utrzymanie wnętrza w czystości.

  1. Rodzaj materiału

Przy kupowaniu płytek trzeba pamiętać, że te kładzione na ściany niekoniecznie nadają się podłogi i odwrotnie. Płytki ścienne najczęściej mają efektowną i ładnie wyglądającą glazurową powłokę, która jednak jest śliska i niezbyt odporna na zarysowania. Dlatego w przypadku podłóg zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie terakota, wypalana oczyszczonej gliny. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się gres, jest on bardzo wytrzymały i świetnie się sprawdza zarówno na ścianach jak i podłogach.

  1. Parametry techniczne

Wiele osób przy wyborze płytek łazienkowych zupełnie pomija ten aspekt, a jest on dość istotny z uwagi na to, jakie warunki panują w łazienkach. O ile klasa ścieralności ma mniejsze znaczenie, bo w łazience rzadko kiedy chodzi się w butach, o tyle kwestia antypoślizgowości już jak najbardziej tak. A w przypadku płytek na podłogi ta powinna być możliwie jak najwyższa, bo na śliskiej, mokrej podłodze dużo łatwiej o nieszczęśliwy wypadek. Warto również sprawdzić poziom nasiąkliwości, tak żeby płytki nie absorbowały wody i płynnych zanieczyszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W dzisiejszych czasach wiele danych przechowujemy w chmurze. Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie niosą za sobą...

Więcej podobnych