Nowe meble do kuchni, drewniany domek w ogrodzie czy deski na tarasie? Do wszystkich tych rzeczy będzie zapewne potrzebny jakiś sprawdzony stolarz. Generalnie stolarze zajmują się wytwarzaniem produktów z drewna, ale są wśród nich specjalizacje. Wiele zakładów stolarskich ogranicza się do mebli na wymiar, inne z kolei specjalizują się w meblach wykonywanych z litego drewna czy też w innych drewnianych przedmiotach. Oczywiście można zarówno meble, jak również domek czy huśtawkę kupić gotowe w sklepie czy markecie budowlanym. Jednak masowe produkty niekoniecznie są dobrej jakości, a przeważnie dostępne też w niewielkiej liczbie kolorów czy wzorów, dlatego też usługi stolarskie cieszą się nie słabnącym zainteresowaniem. Jak zatem znaleźć i wybrać stolarza, który zrobi wszystko tak, jak będzie tego oczekiwał klient?
Dlaczego warto zamawiać u stolarza?
Osoby wykańczające swoje mieszkania czy domy coraz chętniej sięgają po usługi stolarzy do produkcji mebli. Mimo że w wielu salonach można kupić gotowe zestawy, to jednak możliwość zrobienia indywidualnego projektu, idealnie dopasowanego do potrzeb, jest bardzo zachęcająca. Zarówno jeśli chodzi o wpasowanie w dane miejsce, jak również wybór wzorów płyt, frontów, uchwytów i wszystkich pozostałych elementów. A te są praktycznie nieograniczone, bowiem same płyty meblowe to kilkaset różnych wzorów, więc jest w czym wybierać. Dodatkowo zamawiając meble u stolarza można liczyć na ich znacznie lepszą jakość. Powszechnie stosowaną praktyką przy masowej produkcji jest używanie cieńszych materiałów, co wprawdzie ogranicza cenę, ale jednocześnie znacząco wpływa na wykonanie.
Na co zwracać uwagę przy wyborze warsztatu stolarskiego
Na rynku działa wiele zakładów stolarskich, jak zatem wybrać ten najlepszy? Tak żeby być zadowolonym z realizacji, a jednocześnie nie zrujnować swojego budżetu? Jak się okazuje nie jest to wcale takie trudne, trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw.
- Projekt i wycena
Każdy projekt powinien się zacząć od dokładnego pomiaru miejsca, w którym meble będą montowane. To, jak dokładnie ten pomiar zostanie wykonany i jak stolarz będzie podchodził do ustaleń dotyczących poszczególnych rozwiązań będzie zależało, czy dalsza współpraca będzie miała sens. Dobry stolarz powinien zaproponować ciekawe rozwiązania, ale jednocześnie musi uwzględniać oczekiwania i pomysły klientów.
- Dotychczasowe realizacje i rekomendacje
Bardzo dużo o jakości prac powiedzą dotychczasowe realizacje. Dobry stolarz będzie się nimi wręcz chwalił, bo jeśli coś zostało dobrze zrobione, to czemu miałby tego nie robić. Warto poprosić o namiary na kilku dotychczasowych klientów, idealnie jakby z którymś z nich udało się umówić i podjechać obejrzeć wykonane meble. To pozwoli nie tylko na żywo ocenić ich jakość i dokładność wykonania, ale też i dowiedzieć się o to, jak wyglądała sama realizacja. Czy wszystko zostało wykonane terminowo, czy była duża ilość poprawek, i jak ogólnie wyglądała współpraca.
- Legalna działalność
Nie warto ryzykować współpracy ze stolarzem, który nie prowadzi legalnej działalności. Nie tylko z powodu nie płacenia przez niego podatków, ale też i dlatego, że faktura za usługę jest jednocześnie gwarancją, i w razie jakiś problemów stanowi podstawę do reklamacji. Umowy ustne są trudne do udowodnienia w sądzie, dlatego warto załatwiać wszystko oficjalnie.
- Umowa
Porządny stolarz na każde zlecenie podpisze umowę, która tak naprawdę chroni i interesy jego, i klienta. W umowie powinny się znaleźć informację o zakresie zlecenia, czasie realizacji oraz cenie, a także wszystkie inne ważne ustalenia, które mają wpływ na wykonywane prace.
- Opinie i recenzje
Zapoznanie się z realizacjami to jedno, a sprawdzenie w internecie opinii o danym zakładzie to drugie. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wszystko będzie wyglądało idealnie, to warto jednak zrobić krótką weryfikację znalezionego stolarza w sieci. Bo może się jednak okazać, że zdarzają mu się jakieś wpadki z jakością czy terminami, które być może będą miały wpływ na ostateczną decyzję.