czwartek, 5 grudnia, 2024
No menu items!

Laptop do gier – na co zwracać uwagę

Musisz przeczytać

Czasy, kiedy w najnowsze gry dało się grać jedynie na stacjonarnych komputerach, już dawno minęły. Producenci laptopów oferują takie konfiguracje sprzętowe, że bez problemów mogą one sobie poradzić z każdym tytułem, a jednocześnie zostaje zachowana wysoka mobilność. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze laptopa do gier, jakie parametry należy przy tym uwzględnić?

Laptop do gier – czyli jaki?

Na początek warto scharakteryzować, czym tak naprawdę jest laptop do gier. W porównaniu z typowym multimedialnym sprzętem musi on mieć znacznie wydajniejsze podzespoły, i dotyczy to tak naprawdę wszystkich obszarów. Począwszy od karty graficznej, poprzez procesor i pamięć, a kończąc na klawiaturze i mocnej karcie muzycznej. Sprzęt gamingowy wyróżnia się także stylistyką, agresywną i kolorową. Dominują czerwienie i pomarańcze, ale też kolory zielone i niebieskie. Desing jest dla producentów bardzo ważny, po pozwala właścicielowi wyróżnić się ze swoim sprzętem, ale trzeba pamiętać, że to użyte podzespoły tak naprawdę świadczą o mocy sprzętu. 

Cechy dobrego laptopa do gier

Wbrew pozorom nie każdy laptop, którego obudowę zaprojektowano z użyciem kilku kolorów, i w sklepie dostał etykietę „gamingowy”, rzeczywiście będzie się nadawał do takich celów. Owszem, zapewne na takim sprzęcie można będzie w wiele gier pograć, ale czy we wszystkie, i to w najwyższej jakości? Duży pogląd na jakość sprzętu da cena. Nie ma co bowiem ukrywać, sprzęt do takich zastosowań musi sporo kosztować, na pewno dużo więcej niż typowe konfiguracje biurowe. Kluczową rolę w wydajności odgrywa karta graficzna, procesor oraz pamięć, i te podzespoły zostały w pierwszej kolejności opisane. Ale duże znaczenie mają też inne parametry, o których zostało wspomniane w kolejnej części.

  1. Karta graficzna

Najważniejszy element laptopa do gier, jej moc wpływa na ilość klatek, rozdzielność i odwzorowanie szczegółów, czyli tak naprawdę na komfort i przyjemność grania. Nowe modele kart graficznych pojawiają się tak często, że ciężko wskazywać konkretne, ważne jest żeby grafika mogła obsłużyć wysoką ilość FPS-ów, szczególnie w trakcie dynamicznej akcji, wypełnionej wieloma szczegółami. Koniecznie należy też zadbać o to, żeby była odpowiednia ilość pamięci, 8GB to niezbędne minimum do płynnej gry.

  1. Procesor

Cztery rdzenie, duża pojemność pamięci podręcznej – poniżej tego nie ma co schodzić w przypadku procesora. Wprawdzie za obróbkę obrazu odpowiada karta graficzna, niemniej parametry procesora także są bardzo ważne dla płynnej rozgrywki. Przy mniej wymagających tytułach seria i5 powinna wystarczyć, ale jeśli ktoś zdecyduje się na znacznie wydajniejsze modele i7 lub i9, to na pewno nie będzie tej decyzji żałował.

  1. Pamięć

Podobnie jak w przypadku karty graficznej, im więcej pamięci operacyjnej tym lepiej. Minimum to także 8GB, ale w najwydajniejszych laptopach można spotkać 32GB lub nawet 64GB. Ważne jest też to, żeby pamięć miała odpowiednie taktowanie. Jeśli będzie ono zbyt niskie, to niestety będzie to miało wpływ na ogólną wydajność sprzętu, a tym samym na spowolnienie samej gry.

  1. Dysk twardy

W przypadku dysku twardego ważne są dwie rzeczy, a mianowicie jego pojemność i technologia wykonania. Współcześnie produkowane gry zajmują bardzo dużo miejsca, więc 512 GB to niezbędne minimum, żeby ich kilka zmieścić. Jeśli chodzi o technologię, to zdecydowanie wygrywają tu dyski SSD, które są po prostu dużo szybsze od talerzowych.

  1. Ekran

Cała rozgrywka toczy się na ekranie, tak więc ten także powinien posiadać odpowiednie parametry. Wielu graczy podłącza swój sprzęt pod klasyczne monitory, ale jeśli ktoś chciałby pograć w terenie, to matryca musi zapewniać odpowiedni komfort. Przede wszystkim konieczna jest rozdzielność Full HD, duże znaczenie będzie też miała przekątna, typ matrycy, częstotliwość odświeżania oraz matowa powłoka.

  1. Chłodzenie

Mocna karta i procesor wiąże się ze sporą ilością ciepła, które trzeba odprowadzić. Dlatego wydajne laptopy gamingowe powinny być wyposażone w równie wydajne układy chłodzące, które poradzą sobie z największymi obciążeniami. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W dzisiejszych czasach wiele danych przechowujemy w chmurze. Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie niosą za sobą...

Więcej podobnych