Wiele osób po bardzo intensywnym dniu ma problemy z zaśnięciem i ogólnie wypoczynkiem. Bardzo może w tym pomóc słuchanie muzyki, która przecież towarzyszy nam od zawsze. Przy muzyce można tańczyć i świetnie się bawić, ale może ona też uspokajać, relaksować i dawać ukojenie. Przy tym ostatnim świetnie się sprawdza muzyka relaksacyjna, która może pomóc w redukcji stresu i ogólnie uspokoić i zrelaksować, ale też nie do przecenie jest też jej wpływ na nasz organizm.
Czy muzyka może uspokajać?
Badania nad tym, jak muzyka wpływa na nasze samopoczucie są prowadzone od dawna, i dają one bardzo jednoznaczne wyniki. Jak się okazuje, słuchanie muzyki bardzo oddziałuje na ludzki mózg, i w zależności od tego, jaki ma ona charakter, to może odmiennie działać. Skoczne, wesołe nuty to energia i motywacja do działania, muzyka smutna, poważna będzie powodowała melancholię i zadumę, a z kolei relaksacyjna wprowadzi słuchacza w błogi nastrój i wyluzowanie. Zresztą nie bez podstawy w każdym dużym sklepie czy markecie w tle sączą się odpowiednio dobrane piosenki. To nie jest przypadek, że muzyka tam jest, a tym bardziej nie jest przypadkowy dobór utworów – one mają na celu przede wszystkim zachęcenie do zakupów. Naukowcy odkryli również, że muzyka wpływa nawet ma małe dzieci, stają się one znacznie spokojniejsze, gdy słyszą utwory, których słucha ich mama.
Wpływ muzyki relaksacyjnej na zdrowie
Muzyka relaksacyjna w szeroki sposób wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, a najważniejsze pozytywne tego aspekty są wymienione poniżej.
- Redukcja stresu
Wolny rytm piosenki pozwoli ukoić nerwy i dać poczucie odprężenia. Wynika to z tego, że rytm bicia serca dostosowuje się do rytmu utworu, dzięki czemu spada tętno i ciśnienie krwi, a także zmniejsza się poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu. Już kilkanaście minut takiego relaksu daje wyciszenie, odpoczynek fizyczny i psychiczny, co z kolei lepiej pozwala przygotować się do snu.
- Redukcja bólu
Liczne badania dowodzą, że odpowiednio dobrana muzyka ma duży wpływ na odczuwanie bólu. Stosuje się to chociażby w gabinetach stomatologicznych, ale też i w czasie rekonwalescencji po operacjach. Piosenki relaksacyjne powodują zmniejszenie odczuwania bólu, ale też wyzwalają produkcję endorfin, dzięki czemu łatwiej jest przejść ten trudny okres w życiu.
- Poprawa funkcjonowanie mózgu
Nasze mózgi bardzo lubią słuchać muzyki, co akurat jest zupełnie zrozumiałe. Ale muzyka bardzo wpływa na ich rozwój i poprawia wiele zdolności. Wynika to z tego, że regularne słuchanie ulubionych piosenek zwiększa aktywność genów wykazujących ochronne działanie na neurony, a to przekłada się na funkcjonowanie połączeń synaptycznych oraz na procesy zapamiętywania i uczenia się.
- Zwiększone wydzielanie hormonów
Hormony wprawiające człowieka w dobry nastrój, także mogą sporo zawdzięczać muzyce relaksacyjnej. Bo właśnie harmonijna muzyka, z odgłosami natury i odpowiednimi częstotliwościami wpływają na to, że tych hormonów wydziela się więcej. A dzięki uaktywnianiu przez nie neuroprzekaźników poprawia się nasze samopoczucie i zwiększa poziom zadowolenia.
- Lepszy sen
O tym, że spokojna muzyka pozytywnie wpływa na jakość snu, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki delikatnej melodii ciało wycisza się i uspokaja, co samo w sobie ułatwia zaśnięcie. Jednocześnie wprowadzenie organizmu w błogi nastrój to także zmniejszenie ciśnienia krwi oraz spowolnienie oddechu i tętna. Wszystko to razem sprawia, że można się budzić rano znacznie bardziej świeżym i wypoczętym. Nawet kilkanaście minut słuchania muzyki wieczorną porą będzie miało bardzo pozytywny wpływ zarówno na ciało jak i na psychikę.
- Wydajniejsza nauka
Regularne słuchanie muzyki relaksacyjnej pozytywnie wpływa na proces uczenia się. Przede wszystkim dlatego, że pomaga ona w koncentracji i zwiększa szybkość i efektywność przyswajania informacji. Jak potwierdzają przeprowadzone badania, 10 do 15 minut słuchania relaksacyjnych utworów przez okres kilku tygodniu w widoczny sposób poprawia jakość nauki.