Kaletnictwo jest wyjątkową dziedziną rzemiosła, w której umiejętne szycie jest niezwykle ważne. Mówi się, że to właśnie ten proces jest najważniejszym etapem tworzenia każdego kaletniczego dzieła. Jednak szycie w skórze diametralnie różni się od szycia tradycyjnych materiałów. Skóra jest wyjątkowa dlatego często potrzebuje również wyjątkowych umiejętności kaletnika, który będzie sprawnie spajał określone fragmenty skóry.
Bez odpowiedniego przygotowania w postaci narzędzi takich jak nici i igły wykonanie trwałego i efektownego projektu będzie niemal niewykonalne. Więc jakich nici używać w kaletnictwie aby szycie przebiegło jak należy?
Metoda szycia skóry kluczem do wyboru odpowiednich nici
Przed wybraniem własnych nici warto zwrócić uwagę na metodę szycia skóry, która będzie stanowić najważniejszy parametr decydujący o doborze nici do własnej pracy. Co prawda w kaletnictwie większość projektów wykonywanych jest własnoręcznie, ewentualnie z pomocą konika rymarskiego umożliwiającego szycie na dwie igły.
Do takiego procesu szycia należy dobierać mocno woskowane nici, które są dobrze zabezpieczone przed rozwarstwianiem własnej powierzchni. Skórzany materiał w swoim wnętrzu potrafi mocno obetrzeć powierzchnie nici dlatego dobre woskowanie zapewniające poślizg to podstawa. Idealnym przykładem nici dobrze dobranych do szycia ręcznego są nici Slam.
Zobacz: Nici slam – CraftPoint
Mimo wszystko maszyna do szycia również może być najlepszym przyjacielem kaletnika. Ze względu na szybkość i precyzję tworzenia kolejnych szwów jej wykorzystywanie w tworzeniu największych projektów może być ogromną pomocą. Jednak w trakcie używania maszyny do szycia kaletnik powinien zaopatrzyć się w wysokiej jakości nici, które będą bardzo trwałe. Zbyt słaba nić najprawdopodobniej pęknie w trakcie szycia. Idealnymi nićmi do maszynowego szycia są nici poliestrowe z dodatkiem wewnętrznego rdzenia. Są one najodporniejsze i najbardziej dedykowane dla maszyn do szycia w skórze.
Nici Slam używane w kaletnictwie
Nici Slam są jednymi z najpopularniejszych nici wykorzystywanych w kaletnictwie. Ich budowa została stworzona w taki sposób, aby jak możliwie bezpiecznie wchodziła w przestrzenie między skórą zabezpieczając własną obudowę. Kluczem do stworzenia dobrych nici w kaletnictwie jest dogłębne poznanie skóry, jej właściwości i budowy.
Niejednokrotnie kaletnikom zdarzyła się sytuacja, w której nić w trakcie szycia się rozwarstwiła. Świadczy to o uszkodzeniu jej powierzchni wywołanej najpewniej przez przetarcie nici o gruby, skórzany materiał. Takie zjawisko sprawia, że struktura całej nici jest słabsza, a sam projekt zagrożony szybkimi uszkodzeniami.
Stworzenie nici Slam miało na celu zaprojektowanie możliwie najodporniejszej na uszkodzenia mechanicznie nici z plecionego materiału. Aby to uzyskać projektanci pokryli zewnętrzną warstwę nici ochronnym woskiem, który zapewnia należyty poślizg w trakcie tworzenia kolejnych szwów. Dzięki temu nici gładko przechodzą przez skórę niemalże prześlizgując się z jednego do drugiego otworu.
Uniwersalne nici Vinymo używane w kaletnictwie
Nici Vinymo są niezwykle uniwersalnymi, a przez to wygodnymi nićmi wykorzystywanymi w projektowaniu kaletniczych wyrobów. Ten fakt nie został wyssany z palca – nici Vinymo mogą być stosowane zarówno w przypadku szycia ręcznego jak i szycia z użyciem specjalnej maszyny. Wszystko to zawdzięczone jest budowie nici, która jest bardzo trwała i odporna. Nici te posiadają mocno sklejone rdzenie przez co struktura nici nie jest podatna na rozwarstwianie. Oprócz sklejonego rdzenia nici również poddawane są woskowaniu ułatwiając kaletnikowi szycie i dodatkowo zabezpieczając swoją budowę.
Plecione, poliestrowe nici Combi
W kategorii bardzo dobrych nici kaletniczych można znaleźć również specjalistyczne nici Combi. Są to nici plecione zbudowane z poliestrowego, mocnego materiału wzbogaconego o niewielką ilość wosku. Taka budowa sprawia, że nić jest bardzo trwała i najlepiej odnajduje się w przypadku szycia maszynowego.
Kaletnicy w celu poprawy szybkości tworzenia swoich prac często decydują się na wybór maszyn. Pozwalają one na wykonanie szybszych i precyzyjniejszych szwów. Idealne dla kaletników tworzących sporą ilość projektów jednocześnie mając krótkie terminy wykonania. Każdy kaletnik wie, że aby szyć na maszynie musi zastosować odpowiednie nici. Źle dobrane nici mogą pęknąć w trakcie szycia przez co kaletnik tylko dołoży sobie pracy. Szyjąc na maszynie warto stawiać na poliestrowe, mocne nici takie jak plecione nici Combi.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Nici to niezwykle ważne akcesorium, w które powinien zaopatrzyć się każdy kaletnik robiący w skórach. Jednak w przypadku wyboru szycia mechanicznego bądź ręcznego na jedną czy na dwie ręce z użyciem konika rymarskiego potrzebne są również wysokogatunkowe, specjalistyczne igły. Ze względu na grubość skóry tradycyjne igły nie będą odpowiednie. W sklepach kaletniczych można znaleźć wiele specjalistycznych, grubych igieł, z którymi tworzenie kolejnych szwów będzie szybsze i precyzyjniejsze.