Przyszli programiści mają bardzo duże możliwości wyboru, jeśli chodzi o swój rozwój. Obecnie funkcjonuje kilkaset różnych języków programowania, w części bardzo niszowych i specjalistycznych, a w części niezwykle popularnych na całym świecie. Jeśli ktoś chce iść w tym kierunku, to powinien się zastanowić, czego oczekuje. Czy wąskiej specjalizacji, ale i wysokich zarobków z tym związanych, czy też dużych możliwości znalezienia pracy, a także dobrze rozwiniętej społeczności. Obecnie największą popularnością cieszą się trzy języki, które w dalszej części artykuły zostały dokładniej opisane. Wszystkie one są powszechnie wykorzystywane przez biznes, choć ich zastosowanie jest różne, i w każdym z nich programiści mogą liczyć na wysokie dochody.
Dlaczego programowanie ma taką przyszłość
Współczesny świat opiera się na technologiach informatycznych. Praktycznie każdy obszar naszego życia jest objęty komputerowym wsparciem, począwszy od załatwiania zdalnie spraw urzędowych poprzez zakupy internetowe, a kończąc na szeroko pojętej rozrywce. Wszystkie te aplikacje, a jest ich ogromna ilość, wymagają ciągłego rozwoju, a co za tym idzie specjalistów, którzy mogą ten rozwój zapewnić. I dlatego właśnie jeszcze przez długi czas na rynku programistów będzie cały czas ogromne zapotrzebowanie. Mimo tego, że na rynku pojawiają się coraz nowsze rozwiązania, wspomagające tworzenie aplikacji, to ostatecznie i tak człowiek będzie odpowiedzialny za całość, człowiek będzie ustalał, jak dane programy mają działać, i człowiek będzie je testował. Dlatego warto zastanowić się nad takim kierunkiem swojego rozwoju, zwłaszcza w jednym z popularnych języków.
Nowoczesne języki programowania
- Python
Język ten ma już ponad 30 lat, bo powstał w roku 1991, jako następca rozwijanego w latach 80-tych języka ABC. Wtedy nikt nawet nie przypuszczał, że trzy dekady później będzie to jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie, a jednak tak się właśnie stało. Popularność Pythona wzięła się z kilku rzeczy. Przede wszystkim jest to język o prostej składni, łatwo zrozumiałej nawet dla początkujących programistów. Do tego bardzo mocna jest społeczność skupiona wokół niego, dzięki temu łatwo można znaleźć rozwiązanie większości problemów. Drugą zaletą Pythona jest jego wszechstronność. Dzięki wielu rozbudowanym bibliotekom świetnie się sprawdza w analityce danych, sztucznej inteligencji czy Data Science, ale też przy tworzeniu klasycznych portali internetowych.
- Java Script
Od ładnych kilku lat na pierwszym miejscu jeśli chodzi o najpopularniejsze języki programowania znajduje się Java Script. Jest to o tyle zrozumiałe, że używa się go w bardzo wielu miejscach. Korzystają z niego zarówno rozwiązania serwerowe i chmury, jak również aplikacje na urządzeniach mobilnych czy strony internetowe. To właśnie ten ostatni obszar, czyli internet, to niekończące się źródło pomysłów i nowych zastosowań dla JS, i wszystko wskazuje na to, że tak będzie jeszcze przez wiele lat. Dużą rolę w tym odgrywają zaawansowane technologicznie frameworki, używane zarówno przy tworzeniu stron, jak też aplikacji opartych na zdarzeniach. Tak duża popularność tego języka wpływa także na ilość programistów, którzy się nim zajmują.
- Java
O ile Java Script to przede wszystkim internet, o tyle klasyczna Java powszechnie jest używana w najróżniejszych aplikacjach biznesowych. Znacznie przyjaźniejsza od C++, z pełną obiektowością i wielowątkowością bardzo szybko zyskała dużą popularność. Także za sprawą tak zwanej wirtualnej maszyny, która uniezależniła kod od używanej platformy, dzięki czemu nie trzeba było go tworzyć po kilka razy. Język ten nadal cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku, i cały czas powstają w nim zaawansowane aplikacje. Dla programistów jest on trochę trudniejszy do nauczenia od pierwszych dwóch języków, choć z kolei znacznie łatwiej jest go opanować niż na przykład C++ czy C#. Ważne jest też to, że Java raczej wolno ewoluuje, nie pojawiają się w niej żadne przełomowe zmiany.