poniedziałek, 16 września, 2024
No menu items!

Rodzaje farb do malowania ścian

Musisz przeczytać

Właściciel mieszkania decydując się na odmalowanie swojego mieszkania, ma obecnie bardzo duże możliwości. Czasy, kiedy do wyboru był jeden rodzaj farby i kilka kolorów bezpowrotnie minęły. Obecnie producenci prześcigają się w coraz to nowych technologiach, a liczba kolorów jest praktycznie nieograniczona. Poza dostępnymi z katalogu można skorzystać z dostępnych w większości sklepów mieszalników, w których da się zrobić dowolną barwę. Poszczególne rodzaje farb różnią się nie tylko gęstością, sposobem nakładania, ale też i przeznaczeniem, warto zatem wiedzieć, jakie kiedy i jak należy je stosować.

Jak dzielimy farby

Farby można podzielić według różnych kryteriów. Najczęściej stosowanym podziałem  jest rodzaj tworzonej powierzchni, i tu można wyróżnić farby emulsyjne oraz strukturalne. O ile pierwsze z nich dają gładką, jednolitą powłokę w wybranym przez klienta kolorze, to drugie bardziej przypominają tynk, dając nierówną, ciekawą powłokę. Inny podział może być dokonany ze względu na przeznaczenie. Tutaj rozróżnić można oczywiście standardowe farby do ścian i sufitów, ale też gruntowe, podkładowe czy posiadające dodatek zwalczający pleśń. W dalszej części artykułu zostaną opisane farby według pierwszego wymienionego podziału, który jest obecnie najpopularniejszy.

Farby emulsyjne

Farby emulsyjne, jak już było wspominane, dają gładką, jednolitą powłokę. Są one produkowane z kilku różnych surowców, dzięki czemu mają one różną charakterystykę i przeznaczenie. Najczęściej wybierane przez klientów są:

Farby akrylowe

Produkowane na bazie akrylu zapewniają bardzo dobre krycie już przy pojedynczej warstwie, łatwo się je nakłada i są stosunkowo tanie. To wszystko sprawia, że cieszą się bardzo dużą popularnością, i są obecnie najczęściej wybieranym rodzajem farb. Dużą ich zaletą jest też to, że mogą być stosowane do wielu różnych podłoży. Można nimi malować nie tylko tynki, beton czy płyty kartonowo-gipsowe, ale również drewno czy tworzywa sztuczne. Ich mankamentem jest jednak mała odporność na zanieczyszczenia, dlatego też niekoniecznie się sprawdzą w takich miejscach jak pokoje dziecięce czy kuchnie.

Farby lateksowe

Ten rodzaj farb zawiera w swoim składzie dużą ilość żywic, dzięki którym uzyskana powłoka będzie trwała i elastyczna, a jednocześnie będzie bardzo dobrze odprowadzać parę wodną. To determinuje główne przeznaczenie tego rodzaju farb, jakim są kuchnie i łazienki. Co ważne, powłoka poza tym że jest elastyczna, to bardzo dobrze się zmywa, dlatego w pokoju dziecięcym taki rodzaj farby też się świetnie sprawdzi.

Farby winylowe

Dodatek winylu zapewnia idealne krycie, łatwe rozprowadzanie i wyjątkowo żywe, trwałe kolory. Ten rodzaj farb jest lubiany przez osoby zajmujące się pracami wykończeniowymi, gdyż szybko wysycha i łatwo się go kładzie. Z uwagi na swoje właściwości farby winylowe nie nadają się do łazienek i kuchni.

Farby ceramiczne

Pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, ale coraz większa liczba klientów przekonuje się do ich licznych zalet. Tworzą one stosunkowo twardą powłokę, ale posiadającą dobrą przepuszczalność pary wodnej, co zapewnia dużą uniwersalność w stosowaniu. Jednocześnie farba ta świetnie nadaje się do zmywania, a jednocześnie zapewnia żywe kolory nawet przy nasłonecznieniu.

Farby strukturalne

Jeśli ktoś chce pomalować swoje ściany, ale jednocześnie mieć ciekawą, oryginalną powłokę, to może się zdecydować na farby strukturalne. Są one czymś pośrednim między zwykłymi farbami a tynkami – kładzie się je w tradycyjny sposób, ale po nałożeniu zapewniają efektowny wygląd. Farby strukturalne w swoim składzie zawierają specjalne dodatki, które mają wpływ na wygląd powłoki. Mogą dzięki temu imitować wiele materiałów, takich jak drewno, naturalne kamienie, beton czy nawet tkaniny zamszowe i welurowe. Wszystko to dzięki wspomnianym dodatkom, czyli kwarcowym i dolomitowym wypełniaczom, opiłkom metali czy włóknom tkanin. Duże znaczenie przy końcowym efekcie ma też sposób nakładania, a także późniejsze wykończenie w postaci szlifowania i przetarć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W dzisiejszych czasach wiele danych przechowujemy w chmurze. Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie niosą za sobą...

Więcej podobnych