czwartek, 5 grudnia, 2024
No menu items!

Siemię lniane na włosy – czy rzeczywiście pomaga?

Musisz przeczytać

Siemię lniane od wieków jest wykorzystywane w naturalnej medycynie. Zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, dzięki czemu korzystnie wpływa na nasze organizmy. Świetnie się również sprawdza w codziennej pielęgnacji włosów, wzmacniając je i poprawiając wygląd oraz kondycję. Warto zatem poznać kilka sposobów wykorzystania tych wyjątkowych nasion, które z powodzeniem mogą zastąpić drogie kosmetyki do pielęgnacji.

Jakie właściwości ma siemię lniane

Niewielkie, lekko podłużne nasionka o lekko wydłużonym kształcie to nic innego jak nasiona lnu pospolitego. Są powszechnie uznawane za ważny element medycyny naturalnej, a ich zdrowotne właściwości zostały odkryte kilka wieków przed naszą erą. Nasiona lnu w dużej części, bo wynoszącej do 40%, składają się z tłuszczów. I co najważniejsze, są przede wszystkim bardzo pożyteczne tłuszcze OMEGA-3 i OMEGA-6, które są bardzo ważne chociażby w profilaktyce chorób serca. Jeśli dołoży się do tego sporą ilość błonnika, szereg witamin oraz minerały takie jak żelazo, selen, miedź, fosfor, potas, cynk i magnez, to dostanie się prawdziwy skarb zdrowotny. I tak też siemię należy traktować, mimo że przez wiele osób nie jest ono doceniane. Zdrowotne właściwości tych nasion wynikają przede wszystkim z zawartych w nich składników. Kwasy OMEGA wzmacniają procesy odpornościowe, ale też wpływają na odpowiedni poziom cholesterolu. Lignany to świetna broń w walce z osteoporozą, a błonnik świetnie wpływa na obniżenie wagi ciała. Siemię lniane coraz częściej stosuje się też do pielęgnacji włosów, i to na kilka różnych sposobów.

Siemię lniane – jak stosować

Nasiona siemienia mogą być używane przy wszystkich rodzajach włosów. Nie tylko przy suchych i zniszczonych, ale też chociażby kręconych, które są bardziej delikatne i wymagają większej pielęgnacji. Można ich używać na kilka różnych sposobów. Zarówno zewnętrznie, w postaci żelu, płukanki czy mgiełki, jak też tradycyjnie, jako bardzo zdrowy napój.

  1. Płukanka

Płukanka, jak sama nazwa wskazuje, służy do przepłukania włosów przy ostatnim myciu. Żeby ją przygotować, należy łyżkę siemienia zalać połową szklanki wody i wolno gotować na wolnym ogniu przez około 10 minut. Po zdjęciu z ognia należy powstały roztwór przecedzić, i po wystygnięciu użyć do płukania włosów. Co ważne, nie trzeba nic później spłukiwać, pozostawienie roztworu na włosach sprawi, że zaabsorbują one cenne składniki odżywcze.

  1. Mgiełka

Analogicznie można stosować mgiełkę z nasion lnu. Sposób jej przygotowania jest identyczny, jak w przypadku płukanki, z tym że wywar po przecedzeniu i wystygnięciu należy przelać do buteleczki z atomizerem. Mgiełka może być stosowana w dowolnym momencie, czy to na suche czy na mokre włosy, choć oczywiście trzeba robić to z rozsądkiem. Przy regularnym jej używaniu szybko zauważy się widoczną poprawę – włosy staną się gęstsze, bardziej puszyste i lśniące.

  1. Żel

Zagotowanie większej ilości siemienia lnianego w określonej ilości wody spowoduje powstanie gęstego żelu, przypominającego konsystencją kisiel. Przy połowie szklanki powinno to być 2 do 3 łyżek. Po przecedzeniu ten żel świetnie się sprawdza jako maseczka, do nakładania na włosy i skórę głowy. Najskuteczniejsze jest regularne stosowanie, na przykład raz w tygodniu. Lnianą maseczkę nakłada się na wilgotne włosy i przykrywa czepkiem na godzinę. Następnie wszystko należy dokładnie spłukać i na koniec umyć głowę.

  1. Napój

Kolejny bardzo skuteczny sposób na poprawę kondycji włosów, ale też i całego organizmu. Po ugotowaniu dwóch łyżek siemienia w szklance wody należy napar dokładnie odcedzić, pozostawić do przestygnięcia i wypić. Drugą wersją jest zmielenie ziarenek w młynku do kawy i zalanie wrzątkiem, po wystygnięciu można całość zjeść jak kisiel. Takie mikstury to bomba zawierająca ogromną ilość składników odżywczych, minerałów i witamin. Mimo że nie porywają one smakiem, to warto je regularnie stosować, gdyż naprawdę ich zdrowotne właściwości są nie do przecenienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W dzisiejszych czasach wiele danych przechowujemy w chmurze. Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie niosą za sobą...

Więcej podobnych