Zmianę koloru włosów można zrobić na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim do dyspozycji są klasyczne farby, które dają długotrwały efekt, utrzymujący się nawet kilka miesięcy. Ale w ostatnim czasie coraz większą popularnością zaczęły się też cieszyć szampony koloryzujące. Kolor po ich użyciu utrzymuje się krócej, bo zaledwie kilka do kilkunastu myć, ale to akurat jest dużą zaletą. Jeśli dany odcień się znudzi, to najpóźniej po miesiącu można nałożyć kolejny, bez długotrwałego czekania. A zawsze można użyć szamponu ponownie, żeby utrwalić ten kolor, który będzie się podobał. Do tego są one łatwe w nakładaniu i można to zrobić samemu w domu, co przekłada się na czas i koszty. Kolejną zaletą szamponów jest brak w nich amoniaku. Z tego powodu działają one trochę inaczej niż klasyczne farby, za to są dużo bezpieczniejsze dla włosów.
Jak działa szampon koloryzujący
Szampony koloryzujące zaliczane są do fabr zmywalnych, półtrwałych. W odróżnieniu od farb nie przenikają one przez łuskę włosową do kory, a do tego właśnie konieczne jest użycie amoniaku. Związek ten rozrywa osłonę włosa i usuwa część melaminy. Dzięki temu jest możliwe zafarbowanie, ale jednocześnie powoduje przesuszenie i osłabienie struktury, a także zwiększa łamliwość. Dzięki temu, że szampony koloryzujące amoniaku nie mają, to ich negatywne skutki są znacznie mniejsze, co nie oznacza że ich w ogóle nie ma. Ale też fakt, że kolor nie wnika do środka włosa sprawia, że znacznie krócej będzie się on utrzymywał, a także wraz z kolejnym myciem będzie go coraz mniej.
Czy szampon koloryzujący może zniszczyć włosy?
Brak amoniaku w przypadku szamponów koloryzujących to duża ich zaleta, ale nie jest tak, że są one zupełnie obojętne dla włosów. Dobre, skuteczne szampony zawierają w swoim składzie dość silny utleniacz. Nie jest to tak mocny środek, jak amoniak, niemniej też nie jest zupełnie obojętny dla włosów i skóry głowy. Poza tym farba, która oblepia włosy znacznie ogranicza wchłanianie substancji nawilżających i odbudowujących. Dlatego wiele szamponów tego typu posiada w swoim składzie witaminy i kwasy tłuszczowe, które są stopniowo uwalniane i zapewniają odpowiedni stan struktury włosa. Tak więc odpowiadając na pytanie, czy szampon koloryzujący może zniszczyć włosy, odpowiedź brzmi nie, ale tylko umiejętnie stosowany i dobrej jakości. Dlatego też, jeśli chce się zadbać o stan swoich włosów, to należy wybierać wyłącznie produkty sprawdzone, najlepiej z dużą ilością witamin i kwasów. Koniecznie należy też przestrzegać instrukcji stosowania, a także farbować rozsądnie, niekoniecznie co tydzień. Przy właściwej pielęgnacji włosy szybko powinny dojść do formy, ale jeśli będzie się z nią przesadzać, to można znacznie pogorszyć ich stan.
Jak stosować szampon koloryzujący
Stosowanie szamponu koloryzującego nie kończy się bynajmniej w momencie jego nałożenia. Równie ważna jest późniejsza pielęgnacja włosów, czyli używanie odżywek czy olejów regenerujących. Bardzo niekorzystna jest też zbyt częsta koloryzacja, bo nie da włosom czasu na dojście do siebie. Mimo, że nałożenie takiego szamponu wydaje się bardzo proste, to i tak warto zapoznać się z informacjami, jak to robić.
- Zapoznanie się z ulotką
Jeśli ktoś pierwszy raz farbuje włosy za pomocą szamponu, to koniecznie powinien zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją. Są w niej szczegółowo opisane poszczególne kroki, których bezwzględnie należy przestrzegać, jeśli nie chce się zrobić swoim włosom krzywdy.
- Nakładanie szamponu
Farbowanie najczęściej zaczyna się od zmieszania farby i utleniacza, i nałożenie całości na włosy ( zależnie od produktu suche albo mokre ). Następnie farbę należy trzymać określoną ilość czasu, a następnie dokładnie spłukać. Przy niektórych szamponach na koniec trzeba jeszcze umyć głowę zwykłym szamponem.
- Zasady bezpieczeństwa
Przy nakładaniu szamponu koloryzującego należy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim w trakcie pracy należy stosować dołączone do zestawu rękawiczki ochronne. Trzeba też pamiętać o tym, że farba jest bardzo mocna, i przypadkowe zabrudzenie odzieży może się skończyć koniecznością jej wyrzucenia.