środa, 24 kwietnia, 2024
No menu items!

Usługi księgowe – jak wybrać biuro rachunkowe

Musisz przeczytać

Każda, nawet najmniejsza firma, musi się rozliczać z urzędem skarbowym. Obecnie lista niezbędnych deklaracji jest już naprawdę duża, a wszystko wskazuje na to, że wkrótce pojawią się kolejne obowiązki. Kolejnym wyzwaniem są bardzo szybko zmieniające się przepisy. Poziom ich skomplikowania jest na tyle duży, że nawet doświadczonym osobom trudno się w nich połapać, a tym bardziej jeśli ma to zrobić zwykły przedsiębiorca. Dlatego też właściciele firm bardzo chętnie korzystają z usług księgowych, takie rozwiązanie ma bowiem szereg istotnych zalet. Jak jednak wybrać biuro, które spełni wszystkie oczekiwania, a jednocześnie ceny za usługi będą na akceptowalnym poziomie?

Dlaczego warto korzystać z usług biura rachunkowego

Za korzystaniem z usług biur rachunkowych przemawia kilka czynników. Przede wszystkim księgowi z takiego biura zajmą się wszystkimi obszarami związanymi z rozliczeniami firmy, a do tego w dużym zakresie będą za to ponosić odpowiedzialność. Właściciel firmy może się wtedy skupić na tym co umie najlepiej, czyli rozwijaniu swojego biznesu, a nie musi co chwilę odrywać się do  przygotowania kolejnej deklaracji. Poza tym współpraca z dobrym księgowym to także możliwość skorzystania z jego doświadczenia w zakresie optymalizacji procesów finansowych, co ostatecznie może się przełożyć na zyski w firmie.

Biuro rachunkowe – jak wybrać

Konkurencja na rynku usług finansowych jest bardzo duża, dlatego wybranie najlepszego dla swojej firmy biura rachunkowego nie jest wcale prostym zadaniem. Trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii, bo w razie jakiś błędów w rozliczeniach konsekwencje mogą być dość poważne. Pomijając kwestie doświadczenia, ubezpieczenia czy opłat duże znaczenie będzie miała też sama kwestia współpracy. Jeśli z daną osobą będzie się ciężko dogadać, to taka współpraca może iść dość opornie, i niekoniecznie w doskonałej atmosferze. 

  1. Doświadczenie i kwalifikacje

Przy wyborze biura rachunkowego w pierwszej kolejności należy sprawdzić doświadczenie i wiedzę pracujących tam osób. Obecnie nie ma obowiązku posiadania certyfikatów poświadczających kwalifikacje, ale dobrzy księgowi powinni takie posiadać. Podobnie jak dyplomy ukończonych kursów i szkoleń, które są niezbędne przy tak szybko zmieniających się przepisach. Weryfikacja doświadczenia księgowych jest o tyle ważna, że ogranicza się dzięki temu ryzyko, że przez niewiedzę popełnią one jakieś błędy, za które właściciel firmy będzie ponosił konsekwencje.

  1. Ubezpieczenie

Z ryzykiem błędów wiąże się kolejna istotna sprawa, a mianowicie ubezpieczenie. Co prawda wszelkimi rozliczeniami będzie się zajmował księgowy, ale to ostatecznie właściciel firmy ponosi odpowiedzialność przed urzędami. Jeśli jednak z powodu niedopatrzenia czy zaniedbania biura będzie on musiał zapłacić jakąś karę, to przy posiadanym przez nie ubezpieczeniu łatwo uda się odzyskać rekompensatę. Niektórzy właściciele biur z powodu ograniczania kosztów rezygnują z zakupu ubezpieczenia, i dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest unikać współpracy z takimi.

  1. Zakres świadczonych usług

W przypadku prostej działalności może nie będzie to problemem, ale jeśli ktoś prowadzi jakieś nietypowe operacje gospodarcze czy planuje mocno rozwinąć swoją działalność w najbliższym czasie, to powinien dokładnie sprawdzić, czy biuro poradzi sobie ze wszystkimi obszarami. W wielu przypadkach wyzwaniem staje się chociażby kwestia odpowiedniego rozliczenia tematów kadrowych i płacowych, a właścicielowi firmy zdecydowanie bardziej opłaca się mieć wszystko w jednym miejscu.

  1. Wysokość opłat

Dobre usługi księgowe nie mogą być tanie, ale też i nie powinno się za nie zbyt przepłacać. Biura rachunkowe mają różne modele rozliczeń, niektóre stosują stałe opłaty ryczałtowe, a w innych płaci się za każdy obrobiony dokument. Warto również zwrócić uwagę na wszelkie usługi dodatkowe, za które także mogą się pojawić dodatkowe opłaty. Czasami lepiej zdecydować się na droższy pakiet i mieć wszystko w cenie, niż za każdy drobiazg dodatkowo dopłacać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W dzisiejszych czasach wiele danych przechowujemy w chmurze. Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie niosą za sobą...

Więcej podobnych