Wakacje kojarzą się z odpoczynkiem – kąpielami w morzu, plażowaniem, wycieczkami rowerowymi czy górskimi wędrówkami. Ale w czasie urlopu także trochę zwolnić, i na przykład zająć się nadrobieniem zaległych lektur. Faktem jest, że czytanie nie jest już tak popularne jak jeszcze kilkanaście lat temu. Duży wpływ ma na to nie tylko ogromne tempo naszego życia, ale też i powszechnie dostępne urządzenia elektroniczne. Dziś smartfon ma w kieszeni praktycznie każdy, i wolne chwile ludzie spędzając patrząc się w jego ekran a nie przerzucając kolejne kartki. Niemniej warto sobie od czasu do czasu przypomnieć słowo pisane w klasycznej wersji, a urlop jest ku temu doskonałą okazją.
Czytanie książek – jakie możliwości są obecnie
Korzyści z czytania książek jest naprawdę dużo. Wie to każdy, kto miał okazję zagłębić się w świat powieści, niekiedy poświęcając na to całe noce. Lektury pozwalają się przenieść w inny świat, zapomnieć o codzienności, i odciąć się od zmartwień, trosk i problemów. Zwłaszcza że obecnie możliwości na czytanie są ogromne. Nadal funkcjonują biblioteki, w których można na określony czas pożyczyć książkę, można też kupić dla siebie wersję papierową. Albo, co jest coraz bardziej popularne, korzystać ze zdobyczy technologicznych, czyli czytników. Urządzenia te bardzo wiernie oddają czytanie prawdziwej książki, a dzięki swojej pojemności można cały czas nosić ze sobą wiele tytułów. Dlatego warto raz na czas przypomnieć sobie słowo pisane, ci którzy tego nie robią, nawet nie wiedzą ile tracą.
Co daje czytanie książek
Poza niewątpliwą przyjemnością z tej formy spędzania wolnego czasu czytanie książek to także liczne korzyści dla naszego organizmu, z których wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy.
- Poprawa pamięci
Podczas wciągającej lektury jest sporo rzeczy do zapamiętania, chociażby imiona bohaterów czy pojawiające się wątki. To wszystko zmusza mózg do wysiłku i pamiętania tego wszystkiego, a każdy taki wysiłek intelektualny jest dla niego bardzo przydatny. Ćwiczenia pamięciowe przy lekturze powodują pojawianie się nowych synaps, a to przekłada się na lepszą pamięć.
- Redukcja stresu
Badania jednoznacznie pokazują, że czytanie znacząco pomaga w redukcji stresu. Co ciekawe, nawet kilkuminutowa lektura jest znacznie skuteczniejsza od słuchania muzyki, nie wspominając już o grach komputerowych czy wyjściu na spacer. Wynika to z tego, że mózg musi wtedy zająć się lekturą, i bardzo szybko zapomina o swoim negatywnym stanie. Jak wynika z tych badań, sześć minut czytania książki w skupieniu potrafi obniżyć poziom hormonu stresu, kortyzolu, nawet o kilkadziesiąt procent, a dodatkowo znacznie rozluźnia mięśnie i zwalnia rytm serca.
- Rozwój wyobraźni
Mając do wyboru książkę czy film zapewne większość osób wybierze to drugie. Faktem jest, że oglądanie filmu nie będzie wymagało takiego skupienia i uwagi, bo wszystko zostaje podane w postaci obrazu. Zupełnie inaczej jest z lekturą. Podczas czytania trzeba wytężać swoją uwagę na toczących się akcjach, ale też te akcje, postaci i emocje można sobie wyobrażać. Taka stymulacja wyobraźni jest bardzo przydatna, szczególnie w przypadku dzieci ma ona ogromne znaczenie dla ich ogólnego rozwoju.
- Poprawa koncentracji
We współczesnym, szybko toczącym się świecie, wiele osób ma spore problemy z dłuższym czasem koncentracji na jednej rzeczy czy czynności. I na to świetną pomocą jest właśnie czytanie książek. Lektura zmusza czytelnika do dłuższego skupienia na akcji, bo w przeciwnym wypadku szybko zaczyna się gubić wątki.
- Bogatsze słownictwo
Ludzie, którzy dużo czytają, z reguły mają znacznie bogatszy zasób słownictwa. Wynika to z tego, że w czasie lektury spotykają się z wieloma słowami, z którymi w życiu codziennym nie mieliby się okazji spotkać. Dodatkową korzyścią płynącą z zamiłowania do lektur są lepsze umiejętności ortograficzne. Sporo osób nie będzie wiedzieć, jak się dane słowo pisze, ale z racji tego, że niejednokrotnie je widziały na kartkach książki, to w przypadku błędu od razu go zauważają.