Wyjazd z małym dzieckiem na urlop to nie lada wyzwanie. Wielu świeżo upieczonych rodziców z tego zwyczajnie rezygnuje, bo przytłacza ich wizja pakowania i ciągłego pilnowania malucha. Ale są i rodzice, którzy sobie bardzo chwalą tego typu wakacje, i nie mogą się oni doczekać kolejnego roku. Oni traktują to jako niezwykłą przygodę, i faktycznie, przy odpowiednim podejściu tak to będzie wyglądać. Kluczem do takiego wyjazdu jest odpowiednie go zaplanowanie, a także zabranie ze sobą wszystkiego, czego się może potrzebować. Co zatem należy zapakować, żeby przygoda życia nie okazała się koszmarem?
Lista niezbędnych przedmiotów
Zapakować się w taki sposób, żeby wszystko zmieściło się do bagażu, a jednocześnie nic nie zostało pominięte, to trudna sztuka. Szczególnie należy pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą rzeczy, które ciężko będzie kupić w miejscu wypoczynku. Lub w ogóle się nie da tego zrobić, jeśli na przykład ukochany kocyk zostanie w domu? Dlatego też cały proces pakowania należy rozpocząć od sporządzenia dokładne listy przedmiotów. Warto na to dać sobie trochę czasu, bo lista zapewne będzie ewoluować i się zmieniać, zanim osiągnie ostateczny kształt. Ostateczną weryfikację należy zrobić blisko przed wyjazdem, sprawdzając przy tym, czy na pewno wszystko się zmieści. Pakowanie bez listy to proszenie się o to, że coś ważnego zostanie zapomniane, a ekwipunku zapewne będzie sporo.
Co zabrać na wakacje z maluchem
To, co dokładnie powinno być zabrane, będzie w sporym stopniu uzależnione od wieku malucha niemniej wiele rzeczy zawsze trzeba ze sobą mieć. Poniżej przedstawiamy przykładowy spis wyposażenia, które pasuje mieć ze sobą w czasie urlopu z dzieckiem.
- Dokumenty
Dokumenty dziecka to jeden z podstawowych elementów listy. Wyjeżdżając za granicę trzeba pamiętać o paszporcie czy dowodzie osobistym, w kraju ich posiadanie nie jest wymagane. Ale jeśli dziecko chodzi już do szkoły, to na pewno przyda się legitymacja, upoważniająca do zniżek. Ale niewielu rodziców pamięta o zapakowaniu książeczki zdrowia, a to właśnie ona w przypadku jakiejś choroby na wakacjach bardzo się przydaje, żeby lekarz miał dostateczną wiedzę na temat szczepień i ogólnego stanu zdrowia.
- Zestaw ubranek
To że na wakacje trzeba zabrać zestaw ubrań to sprawa oczywista. Ale te ubrania należy skompletować rozsądnie, szczególnie jeśli nie będzie się pewnym co do pogody. Wycieczka w ciepłe kraje to lekkie koszulki i spodenki, stroje kąpielowe i obowiązkowo czapeczka. Ale już wyjazd nad polskie morze, z ryzykiem dwóch deszczowych tygodni, to potrzeba zabrania ze sobą cieplejszej kurtki, czapki czy kaloszy.
- Artykuły higieniczne
Artykuły higieniczne można oczywiście kupić na miejscu, ale zdecydowanie lepiej je zabrać ze sobą. Przede wszystkim dlatego, że nie wiadomo co na miejscu będzie dostępne, a przypadkowe produkty mogą spowodować jakieś problemy alergiczne. Poza tym nie ma potrzeby kupowania kolejnej szczoteczki, jeśli domowa została niedawno wymieniona. Na pewno na wyjazd trzeba się zaopatrzyć w wilgotne chusteczki, które świetnie się sprawdzają w wielu sytuacjach.
- Zabawki
Wyjazd na wakacje bez ukochanego misia? To zwiastun tragedii, dlatego nie można o nim zapomnieć. Przytulanka, kilka gier, kolorowanki i kredki nie zajmą dużo miejsca, a w razie niepogody pozwolą przyjemnie spędzić czas. Do tego oczywiście coś na sportowo, czyli rakietki do badmintona czy piłka. W ustalaniu listy zabawek może, a wręcz powinno pomóc dziecko, oczywiście z zachowaniem rozsądku co do ich ilości. Ale będzie miało ono wtedy poczucie, że jest też ważne przy tym wyjeździe.
- Jedzenie
Czy na wakacje należy brać ze sobą jedzenie? W wielu wypadkach tak, szczególnie jeśli maluch jest uczulony na niektóre produkty i ich nie toleruje. Ale też przydadzą się różnego rodzaju smakołyki, które umilą codzienną wakacyjną dietę. Oczywiście im dziecko będzie starsze tym potrzeba zabierania jedzenia będzie mniejsza. O ile dla niemowlaka trzeba zapakować mleko w proszku, kaszki i słoiczki, o tym nastolatek będzie mógł jeść praktycznie wszystko, co dostanie.