poniedziałek, 16 września, 2024
No menu items!

Wybór zlewozmywaka – na co zwracać uwagę

Musisz przeczytać

Mimo że zmywarki na dobre zagościły w naszych domach i mieszkaniach, to jednak nadal nawet niewielki zlewozmywak jest potrzebny. Czy to do szybkiego umycia kilku drobiazgów, czy do odcedzenia ziemniaków albo makaronu – stanowi on i jeszcze długo będzie stanowił podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Jednak jego rola zaczęła się jakiś czas temu zmieniać. Z przedmiotu codziennego użytku stał się elementem dekoracyjnym, a przyczyniła się do tego na pewno duża różnorodność dostępnych modeli. Jak zatem wybrać zlewozmywak, żeby spełniał wszystkie zadania, a jednocześnie idealnie wkomponował się w aranżację kuchni? Poniżej przedstawiamy kilka porad, które być może pomogą w wyborze.

Rodzaj materiału

Zlewozmywaki produkowane są z różnych rodzajów materiałów. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, i to każdy musi sam zdecydować, co będzie dla niego najważniejsze – wygląd, wytrzymałość, czy też cena.

  1. Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej

Stale nierdzewne to w tej chwili standard jeśli chodzi o zlewozmywaki. Popularne, stosunkowo tanie, i dostępne w niezliczonej ilości wzorów – to wszystko sprawia, że cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Zlewozmywaki stalowe są stosunkowo łatwe w czyszczeniu, odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Ich powierzchnia może być całkowicie matowa, gładka z dużym połyskiem lub o strukturze lnu.

  1. Zlewozmywaki z syntetycznych granitów

Syntetyczny granit to materiał, który ma obecnie swoje pięć minut. Wyjątkowo trwały i wytrzymały idealnie sprawdza się jako materiał na zlewozmywaki, i faktycznie jest coraz częściej wykorzystywany w tym charakterze. Dodatkowo zlewozmywaki granitowe dostępne są w dużej ilości kolorów i wzorów, co przekłada się na ich ciekawe wykorzystanie w aranżacjach. Jedyną przeszkodą przy zakupie może być cena, znacznie wyższa niż w przypadku modeli stalowych.

  1. Zlewozmywaki ceramiczne

Jeszcze droższe, jeszcze wytrzymalsze i jeszcze bardziej eleganckie. Żeby uszkodzić zlewozmywak ceramiczny trzeba się naprawdę postarać, materiał ten jest bowiem niezwykle odporny na uderzenia i zarysowania. Także dostępny w wielu kolorach, jednak jego popularność nie jest duża z uwagi na wysokie ceny.

  1. Kształt i wielkość 

Kolejną ważną rzeczą przy wyborze jest kształt i wielkość zlewozmywaka. Tu przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć, w jakim charakterze będzie używany. Jeśli tylko do okazyjnego mycia, to nie ma sensu inwestować w duży model z dwoma komorami i ociekaczem. Ale jeśli w kuchni nie będzie zmywarki, a dzieci regularnie będą zjadać po trzy obiady dziennie, to wtedy i tak duży model może się okazać za mały

Zlewozmywak jednokomorowy

Zalecany w domach, w których mało się gotuje albo na wyposażeniu znajduje się zmywarka. Wersja minimalistyczna to sama komora, dużo bardziej praktyczne rozwiązanie to model z nawet niewielkim ociekaczem

Zlewozmywak dwukomorowy

Taki model zlewozmywaka świetnie się sprawdzi w sytuacji, gdy w mieszkaniu nie będzie zmywarki, ale też wtedy, gdy się dużo gotuje. Dwie komory zapewniają znacznie większy komfort użytkowania i więcej miejsca, choć w niewielkich kuchniach może być problem ze znalezieniem miejsca na taki model. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest komora do płukania warzyw i owoców, w wielu przypadkach warto zrezygnować z jednej głównej właśnie na rzecz takiej.

Ociekacz

Ociekacz bardzo się przydaje, zwłaszcza w sytuacji, gdy ktoś nie ma zmywarki. To, czy zlewozmywak będzie posiadał ten element czy nie będzie też uzależnione od ilości dostępnego miejsca w kuchni.

Sposób montażu

Zlewozmywaki zależnie od modelu są różnie montowane, co będzie się wiązać z ilością pracy do tego potrzebnej. Najbardziej popularne są wersje wpuszczane, które wymagają wycięcia w blacie specjalnego otworu. Zlewozmywaki nakładane są znacznie prostsze w montażu, bo po prostu się je kładzie na górę szafki. Przy zlewozmywakach podwieszanych również konieczne jest zrobienie otworu, ale montaż jest od dołu, dzięki czemu całość tworzy jednolitą powierzchnię z blatem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W dzisiejszych czasach wiele danych przechowujemy w chmurze. Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie niosą za sobą...

Więcej podobnych