Cisza, spokój, leniwie płynący czas, natura dookoła – o takim właśnie wypoczynku marzy coraz więcej osób. Szczególnie mieszkających w dużych miastach, gdzie codzienny gwar i tempo życia potrafi być wykańczające. Dlatego ludzie doceniają miejsca, w których po prostu mogą zwolnić, zapomnieć o codziennych obowiązkach i po prostu cieszyć się każdym dniem. A takich miejsc jest coraz więcej. Zarówno jeśli chodzi o domki i pensjonaty, zlokalizowane z dala od cywilizacji, jak również coraz bardziej popularną agroturystykę.
Agroturystyka – na czym polega
Wielu dorosłych pamięta smak świeżo zrywanych z krzaków truskawek czy malin w ogrodzie. I teraz mogą do tych wspomnieć wrócić, wybierając się na urlop do jednego z licznych gospodarstw agroturystycznych. Bo dokładnie wypoczywa się w gospodarstwach, w których bardzo często toczy się zwyczajne wiejskie życie. Sama agroturystyka jest znana od dawna, zresztą w wymiarze niematerialnym była powszechnie uprawiana. Przecież wiele dzieci spędzało swoje wakacje u dziadków, pomagając im w codziennej pracy ma roli. Dziś taki wypoczynek przybrał bardziej zorganizowaną formę. Gospodarstwa działają w pełni legalnie, są zarejestrowane, dzięki czemu można liczyć na odpowiednią jakość usług. Co nie oznacza bynajmniej luksusowych noclegów i jedzenia, tylko typowo wiejskie. Podobnie jest z rozrywkami, decydując się na taki wyjazd raczej nie należy się nastawiać na całonocne imprezy, a raczej na zwiedzanie okolicy, odpoczynek, ale też i drobną pomoc w pracach gospodarczych.
Zalety agroturystyki
Od pewnego czasu agroturystyka cieszy się coraz większym zainteresowaniem, bo też i ma liczne zalety. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla każdego, ale jeśli ktoś oczekuje spokojnego relaksu i naładowania akumulatorów, to noclegi w gospodarstwie idealnie się wtedy sprawdzą. Zresztą najlepiej o tych zaletach zaświadczą turyści, którzy coraz chętniej wybierają takie miejsca na wakacyjny urlop.
- Niskie koszty
Dla wielu osób koszty odgrywają kluczową rolę w wakacyjnym wypoczynku, a w przypadku agroturystyki są one relatywnie niskie. Wyjazd całej rodziny z reguły będzie znacznie tańszy, niż trzeba by było zapłacić za noclegi w jakiejś znanej miejscowości turystycznej. A niekiedy koszty te można jeszcze znacznie obniżyć, jeśli zadeklaruje się pomoc przy jakiś pracach, na przykład zbiorach owoców czy sianokosach.
- Świetny wypoczynek
Urlop spędzony w gospodarstwie jest świetną zabawą zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Ci pierwsi z pewnością docenią wspomnianą już ciszę, spokój i brak codziennego gwaru. Z kolei dla dzieci możliwość uczestniczenia w pracach na gospodarstwie czy nauczenia się opieki nad zwierzętami to będzie przygoda życia. Że już nie wspomnieć o tym, że wreszcie będą się mogły dowiedzieć, że mleko pochodzi od krowy, a nie z kartonu w markecie.
- Bliski kontakt z naturą
Już sam pobyt w gospodarstwie to coś zupełnie innego, niż codzienne życie na gęsto zaludnionym osiedlu. Takie obiekty często są położone w okolicy lasów, rzek i jezior. W wolnej chwili można się więc wybrać na grzyby czy jagody, spróbować złapać szczupaka na kolację, czy po prostu się przespacerować wśród pól i łąk. A wieczory spędzać przy grillu w ogrodzie, słuchając ćwierkania owadów i oglądając pełne gwiazd niebo. Których się zobaczy na pewno więcej, niż będąc w centrum miasta.
- Rozwój lokalnych społeczności
Turyści może tego nie zauważają, ale agroturystyka jest także bardzo ważna dla rozwoju lokalnych społeczności. Prowadzenie gospodarstwa nie zawsze przynosi wystarczające dochody, a wynajem kwater dla właścicieli jest sporym zastrzykiem finansowym. Do tego turyści chętnie zostawiają swoje pieniądze w okolicy, czy to po prostu na zakupach, czy korzystając z jakiś usług, czyli kolejne osoby mogą korzystać na ich obecności. Niektóre wsie zaczynają się przekształcać w centra agroturystyki, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu, to znaczy zachęcając gości lokalną kuchnią, zapomnianymi zwyczajami czy organizacją festynów.