sobota, 20 lipca, 2024
No menu items!

Wypoczynek nad wodą – gdzie najlepiej

Musisz przeczytać

Wielu z nas nie wyobraża sobie innego wypoczynku w wakacje niż nad wodą. Zimą oczywiście góry mogą być, ale lato to przede wszystkim opalanie się i kąpiele, choć przy naszej pogodzie różnie z tym bywa. Na szczęście nasz kraj może całkiem sporo zaoferować jeśli chodzi o wodne atrakcje, warto zatem dowiedzieć się, jakie turyści mają możliwości.

Dlaczego wypoczynek nad wodą

Urlop nad wodą nieodłącznie kojarzy się z wakacjami. Piaszczyste plaże, rowerki wodne i kajaki, ale też i wędkowanie z pomostu – to właśnie to, o czym marzą spragnieni wypoczynku turyści. A że możliwości w tym względzie jest całkiem sporo, to też i każdy będzie mógł wybrać coś, co mu najbardziej spasuje. Oczywiście co roku największą popularnością cieszy się wybrzeże Morza Bałtyckiego, pełne szerokich, piaszczystych plaż. Mimo że pogoda bywa tam kapryśna, podobnie jest z temperaturą wody, to jednak nadmorski klimat jest tak niesamowity, że każdy kto choć raz miał okazję go poczuć, będzie tam wracał. Z kolei Mazury, Kaszuby i inne pojezierza to miejsca dla spragnionych ciszy i spokoju, choć oczywiście gwarne miejsca też się znajdą. Tam królują żaglówki i wszelki sprzęt pływający, ale też i wędkowanie. Ale kilka ciekawych miejsc do wodnego wypoczynku jest także na południu kraju, są to przede wszystkim zbiorniki zaporowe oraz liczne wyrobiska pożwirowe.

Popularne regiony z dużą ilością wodnych atrakcji

  1. Morze Bałtyckie

Bałtyk od lat króluje jeśli chodzi o wodny wypoczynek, i trudno się temu dziwić. Setki kilometrów przepięknych piaszczystych plaż co roku przyciągają setki tysięcy spragnionych wypoczynku turystów. Oczywiście przede wszystkim plażujących i kąpiących się w morzu, choć możliwości przyjemnego spędzania wolnego czasu jest tam znacznie więcej. Można spróbować jednego z wielu wodnych sportów, popływać na bananie za motorówką czy wybrać się kutrem na połów dorsza. Nadmorski teren to także świetne miejsce na wycieczki piesze i rowerowe, jazdę konną czy zwiedzanie wielu okolicznych atrakcji. Nie można też pominąć aspektów zdrowotnych – dwutygodniowy urlop w jednej z nadmorskich miejscowości to dawka jodu na cały kolejny rok. Nad Bałtykiem, co jest całkowicie zrozumiałe, jest bardzo mocno rozwinięta baza noclegowa. Turyści mogą wybierać pomiędzy tanimi kwaterami prywatnymi, licznymi domkami i apartamentami, no i oczywiście bogatą ofertą ekskluzywnych hoteli.

  1. Mazury, Kaszuby i inne pojezierza

Morze kojarzy się z plażowaniem na piaszczystych plażach, a Mazury, Kaszuby i inne pojezierza przede wszystkim z żaglami. Bo faktem jest, że to właśnie ta forma wypoczynku cieszy się na jeziorach największą popularnością. Najbardziej znane są oczywiście Mazury – to tam jest największa oferta jachtów i tam są najlepsze miejsca do pływania nimi. Ale inne regiony, nie aż tak znane, są równie piękne i niezwykłe. Wypoczynek nad jeziorami różni się od wypoczynku nad morzem. Piaszczystych plaż jest znacznie mniej, częściej trafiają się trawiaste lub drewniane pomosty wypuszczone przez pasy trzcin. To, na co na pewno można liczyć, to znacznie cieplejszą niż w morzu wodę, przeciętnie jest to kilka stopni. Jeziora oferują znacznie większe możliwości jeśli chodzi o wędkarstwo. Praktycznie na każdym z nich można wykupić pozwolenie, i regularnie cieszyć się świeżo złowioną rybą na obiad. Okoliczne lasy zachęcają do pieszych i rowerowych wycieczek, a także do zbierania w nich grzybów, jagód czy malin.

  1. Zbiorniki na południu kraju

Jak się okazuje, bardzo przyjemnie można wypocząć nad wodą również na południu naszego kraju. Co ciekawe, wypoczynek ten można połączyć z górskimi wędrówkami, bowiem najbardziej popularne z takich miejsc znajdują się właśnie w górach. Chyba najbardziej znanym takim miejscem jest Jezioro Solińskie, a w zasadzie największy w kraju zbiornik zaporowy. Czysta woda, liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz rozbudowana baza noclegowa sprawiają, że co roku przybywa tam mnóstwo turystów. Coraz większą popularnością cieszy się także zbiornik w Czorsztynie, tam również infrastruktura jest coraz bardziej rozwinięta, co zachęca do odwiedzin tego przepięknego miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W dzisiejszych czasach wiele danych przechowujemy w chmurze. Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie niosą za sobą...

Więcej podobnych